Od wierszy po fragmenty klasycznych książek i sztuk teatralnych, oto nasz wybór najlepszych cytatów miłosnych w literaturze. Romans przewija się w naszych książkach i tomikach poezji i sztukach teatralnych, od klasycznych powieści, takich jak Przeminęło z wiatrem , po znane sztuki, takie jak Romeo i Julia Szekspira , oraz dzieła współczesne, takie jak Mężczyzna bez twarzy czy Taniec z Elvisem.

Literatura jest idealnym środkiem do mówienia o miłości; jej wielkie emocje, wielkie gesty i malutkie trzepotanie serca można doskonale podsumować na stronie. W związku z tym wybraliśmy niektóre z najbardziej znanych, pięknie napisanych i romantycznych cytatów z literatury.

Niezależnie od tego, czy szukasz wiersza miłosnego jako inspiracji do czytania na przyjęciu weselnym , czy po prostu jesteś miłośnikiem książek z upodobaniem do fantazji, ta lista jest pełna namiętnej prozy.

Podzieliliśmy listę na kilka części, z cytatami miłosnymi zaczerpniętymi ze współczesnej literatury, opowieści historycznych, klasycznych powieści i poezji miłosne. Niektóre są w całości romansami: dla innych miłość może być tylko niewielką częścią ich historii. Uważamy, że razem tworzą zbiór najlepszych romantycznych cytatów z literatury.

W przyjaźni jest jak w miłości: jeśli nie dbasz o chemię, kiedyś się ulotni albo przestanie być magiczna.

Anna Wysocka-Kalkowska Mężczyzna bez twarzy

Wiem, kochasz mnie. Ale egoistycznie. Gdyby to było dojrzałe uczucie, szanowałabyś moją wolność. I to, że jestem odrębną jednostką i mam prawo do szczęścia na własnych warunkach. Dbałabyś o moje zdrowie, a nie myślała tylko o sobie!

Anka Mrówczyńska Dwa słowa

Zadziwiające, jak wiele kobiet jest zdolnych wyrządzić krzywdę swojemu kochankowi. Afrodyta nagle staje się Hekate… To, co do tej pory było najdroższe, najbliższe kobiecemu sercu, staje się bolesnym kolcem, który ropieje i zatruwa serce. Upośledza umysł. Infekuje ranę, która staje się coraz bardziej bolesna… krwawi. Zadaje ogromny ból i to staje się trudne do zniesienia. Aby dać upust swoim emocjom, cierpieniu, kobieta ratuje siebie… Jak kobieta może zostać zniszczona przez mężczyznę? Przez miłość do niewłaściwego mężczyzny? To jest jasnowidztwo, to jest praktyka dla każdej z nas. Miłość jest lekarstwem, ale bywa trująca.

Peggy Brown, Taniec z Elvisem

Co, jeśli to moja jedyna szansa na miłość? – pomyślała. – Przecież to nie jest przestępstwo, że chcę być kochana. To normalność. Każdy człowiek, niepełnosprawny również, pragnie kochać i być kochany.

Peggy Brown, Lakier do paznokci

Podobno dla miłości warto rzucać wszystko… nie ma nic ważniejszego, o co warto bardziej walczyć. A co z szacunkiem do samego siebie? Już raz dostałam po tyłku. Miłość miłością, ale jeśli człowiek sam się nie szanuje, to ktoś inny nigdy nie będzie go szanował. Dlatego niekiedy miłość niszczy ludzi. Niektórzy kochają bardziej i są w stanie poświęcić dla miłości wszystko, nawet kosztem siebie samego, podczas gdy inni… no właśnie, rezygnują, gdy tylko życie ich do tego zmusza.Agnieszka Kraśkiewicz, Lila

Masz rację… Miłość jest ciężka. Ale Tylko wtedy człowiek wie, że żyje. Gdy nie masz na świecie osoby, którą darzysz miłością… nie żyjesz… to tylko wegetacja…

Agnieszka Kraśkiewicz, Piękny

Jesteś moją bezpieczną przystanią. Wiem, że kiedy coś obiecujesz, to choćby nie wiem co się wydarzyło, dotrzymasz słowa. Dzięki temu czuję się bezpieczna. W miłości tak samo jak w przyjaźni: bezpieczeństwo i lojalność wobec drugiego człowieka są najważniejsze. Uniesienia i motyle w brzuchu w końcu mijają i zostaje człowiek, z którym dzielisz życie. Uważam, że zasługuję na coś więcej niż zastanawianie się, czy mam przy sobie człowieka, który znowu mnie oszuka.

Anna Wysocka-Kalkowska, Gdyby ocean milczał

(…) jest ze mną źle. Całe moje mieszkanie przypomina mi chwilę spędzone z mężczyzną mojego życia. Wiem, że tak tu zgnije w samotności. Nigdy już nikogo nie pokocham, nigdy żaden mężczyzna nie będzie dla mnie tak ważny jak Adam. Ważny tak, jak nadal jest Adam i choćbym nie wiem jak długo starała się oszukiwać, to siebie samej oszukać nie potrafię. Nadal go kocham i nadal cierpię.

Alicja Masłowska-Burnos, Cisza

W miłości się jednak nie da oszacować zysków i strat, kiedy tak bardzo się kocha, że samo wspomnienie o jej oddechu nie pozwala mu bez niej żyć. Nie ułoży tego uczucia w układankę ze wspomnień, nigdy.

Alicja Masłowska-Burnos – Cisza

gdybym umiał
gdybym umiał zaśpiewałbym serenadę
dla ciebie i tobie
bo choć wydaje się, że nie ma
to jest różnica
między dla ciebie a tobie
gdybym umiał namalowałbym portret
twój oddany w hołdzie
farbami jak malarz prawdziwy
ze sztalugą i paletą
pełną barw
gdybym umiał wyrzeźbiłbym w skale
wielką majestatyczną jak
boginię Atenę wielbioną
czczoną do której
modlili się dawniej
gdybym umiał to na słońce z motyką
bym porwał się jak złodziej
własnego ja co rozsądek zapomniał
bo ni pasja ni serce nie lubią
gdy wtrąca się jego głos

Damian Jackowiak, Gdybym umiał zaśpiewałbym tobie serenadę